Welke bestelbussen zijn Euro 5?

Euro 5-bestelbussen zijn vooral bussen die tussen 2011 en 2016 op kenteken kwamen. In onze eigen telling op RDW Open Data (27 oktober 2026) staan 170.958 Euro 5-bestelauto's op Nederlands kenteken; bussen zonder ingevulde emissieklasse tellen niet mee. Volkswagen, Mercedes-Benz en Ford zijn samen goed voor ruim de helft. De meest voorkomende modellen zijn de Volkswagen Caddy, de Ford Transit en de Volkswagen Transporter. Maar hetzelfde model uit hetzelfde jaar kan Euro 5 of Euro 6 zijn. Merk, model of jaar zeggen het dus niet zeker: alleen het kenteken geeft uitsluitsel.

Zo hebben we geteld

We hebben in RDW Open Data alle bedrijfsauto's in categorie N1 gekoppeld aan de emissieklasse in het veld uitlaatemissieniveau. Bussen die zijn geëxporteerd, tellen niet mee. Het jaar is het jaar van de datum eerste toelating, want een veld bouwjaar heeft de RDW niet. Stand: 27 oktober 2026, de modellen 28 oktober 2026. Dit is een eigen telling; de CSV-bestanden en de methode staan op de perspagina.

Euro 5 per merk

MerkEuro 5-bestelauto'sAandeel
Volkswagen45.76326,8%
Mercedes-Benz26.55915,5%
Ford19.95611,7%
Renault19.83811,6%
Opel13.5477,9%
Peugeot13.1917,7%
Citroën7.9024,6%
Fiat7.6214,5%

Eigen telling op RDW Open Data, 27 oktober 2026. N1 zonder geëxporteerde voertuigen.

De meest voorkomende Euro 5-modellen

ModelEuro 5-bestelauto's
Volkswagen Caddy22.906
Ford Transit17.752
Volkswagen Transporter16.301
Mercedes-Benz Vito10.714
Mercedes-Benz Sprinter10.129
Renault Trafic7.482
Peugeot Partner7.137

Eigen telling op RDW Open Data, 28 oktober 2026, op het eerste woord van de handelsbenaming. Bij sommige merken staat de merknaam zelf in de handelsbenaming; die modellen zijn hier niet uitgesplitst.

Euro 5 per jaar van eerste toelating

Het grootste deel van de Euro 5-bestelbussen kwam tussen 2011 en 2016 op kenteken. Van 2012 tot en met 2015 is dat 72% van alle Euro 5-bestelauto's. Bij een eerste toelating in 2009 is 0,9% van de bestelauto's Euro 5, in 2013 is dat 90,7% en in 2017 nog 3,6%. Bussen met een eerste toelating in 2015 en 2016 zitten op de overgang: van dezelfde modellen komen beide klassen voor.

De grootste merken per jaar van eerste toelating

Merk201120122013201420152016
Volkswagen5.7928.1248.3388.8658.2224.545
Mercedes-Benz2.0222.5393.8075.2306.7835.467
Ford4511.4162.2994.2345.9185.311
Renault1.8073.1102.5672.9484.2554.683

Aantal Euro 5-bestelauto's per jaar van eerste toelating. Eigen telling op RDW Open Data, 27 oktober 2026.

Bij Volkswagen ligt het zwaartepunt in 2012 tot en met 2015. Bij Mercedes-Benz, Ford en Renault kwamen juist in 2015 en 2016 nog veel Euro 5-bussen op kenteken. Naast de 8 grootste merken staan er kleinere aantallen op naam van onder meer Iveco (3.896), Nissan (2.634), Dacia (1.787) en Toyota (1.731). De volledige lijst met de 25 grootste merken staat als CSV op de perspagina.

Hetzelfde model, toch een andere klasse

In de telling zie je dat hetzelfde model met een eerste toelating in hetzelfde jaar zowel Euro 5 als Euro 6 kan zijn:

ModelEerste toelatingEuro 5Euro 6
Ford Transit20165.1713.222
Mercedes-Benz Sprinter20162.3592.184
Volkswagen Transporter20162.5391.715
Volkswagen Caddy20153.629516

Eigen telling op RDW Open Data, 28 oktober 2026.

Voor de zero-emissiezone maakt dat veel uit. Een Euro 5-bus mag de zero-emissiezones in tot en met 31 december 2026. Een Euro 6-bus met een eerste toelating voor 2025 mag de zero-emissiezones in tot en met 31 december 2027. Wat voor jouw bus geldt, lees je in de uitleg over de Euro 5-bestelbus of zie je direct met de check.

Wat dit betekent als je een bus koopt of verkoopt

Wie een gebruikte bestelbus uit 2015 of 2016 koopt of verkoopt, weet dus niet zonder meer of het een Euro 5- of een Euro 6-bus is. Voor een koper die in de stad werkt, maakt dat een verschil van een jaar toegang tot de zones. Noem bij een verkoop daarom de emissieklasse uit het kentekenregister, en vraag er bij een aankoop naar. De check laat de klasse direct zien.

Hoe je het zeker weet

De emissieklasse staat bij het kenteken in RDW Open Data, in het veld uitlaatemissieniveau. Daar staat bijvoorbeeld EURO 5 J of EURO 6 W. Het cijfer na EURO is de klasse. Is het veld leeg, dan staat er in RDW Open Data geen klasse bij het kenteken en kan de check die ook niet tonen. Meer uitleg over het veld staat op emissieklasse checken.

Verder lezen

Check de emissieklasse van je bus

Veelgestelde vragen

Welke bestelbussen zijn Euro 5?

Vooral bestelbussen die tussen 2011 en 2016 op kenteken kwamen. In onze telling heeft 97% van de Euro 5-bestelauto's een eerste toelating in die jaren. Welke klasse jouw bus heeft, staat bij het kenteken in RDW Open Data.

Is mijn bus uit 2016 Euro 5 of Euro 6?

Dat kan allebei. In 2016 kwamen van veel modellen zowel Euro 5- als Euro 6-uitvoeringen op kenteken. Van de Ford Transit met eerste toelating in 2016 zijn er in onze telling van 28 oktober 2026 5.171 Euro 5 en 3.222 Euro 6. Check daarom altijd het kenteken.

Welk merk heeft de meeste Euro 5-bestelbussen?

Volkswagen, met 45.763 Euro 5-bestelauto's (26,8%). Daarna volgen Mercedes-Benz (15,5%) en Ford (11,7%). Eigen telling op RDW Open Data, 27 oktober 2026.

Wat is het meest voorkomende Euro 5-model?

De Volkswagen Caddy, met 22.906 Euro 5-exemplaren op kenteken. Daarna de Ford Transit (17.752) en de Volkswagen Transporter (16.301). Eigen telling, 28 oktober 2026. We tellen op het eerste woord van de handelsbenaming in de RDW-gegevens.

Staat het bouwjaar in de RDW-gegevens?

Nee. RDW Open Data heeft geen veld bouwjaar. Wij gebruiken het jaar van de datum eerste toelating. Dat ligt meestal dicht bij het bouwjaar, maar kan afwijken, bijvoorbeeld bij een bus die later op kenteken kwam.

Zegt de modelnaam op het kentekenbewijs de emissieklasse?

Nee. De modelnaam, zoals Transit of Sprinter, staat in het veld handelsbenaming. De emissieklasse staat apart, in het veld uitlaatemissieniveau. Hetzelfde model kan Euro 5 of Euro 6 zijn.

Waar staat de emissieklasse van mijn bus?

In RDW Open Data, in het veld uitlaatemissieniveau. Met de check op Checkbus zie je het veld direct bij je kenteken.

Bronnen (3)